TurkishEnglishGermany
Paykasa Kartını Kim Kullanabilir
Paykasa Kartını Kim Kullanabilir

Paykasa kartını kim kullanabilir; paykasa kart, ön ödeme imkanı sağlayan bir sanal ödeme çeşididir. Sanal ödeme olarak ifade edilmesinin nedeni online alış verişlerde kullanılan bir ödeme gereci olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında kart satın alanların eline gerçek bir kart geçmemektedir. Bu anlayış bilinen klasik kredi kartı ya da banka kartı uygulamalarından farklıdır. Bazı Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde gerçekte paykasa kart teslimi yapılıyor olsa da, ülkemizde böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Paykasa Kartını Kim Kullanabilir

Paykasa kartın yurt dışında kullanımı ülkemizde göre daha yaygın olduğundan bazı ülkelerde gerçek kart dağıtımı yapılmaktadır. Ön ödemeli sistem hakkında bilgi sahibi olan ve paykasa satın almak isteyenlerin en fazla gündeme getirdiği soru, paykasa kartını kim kullanabilir? Sorusudur. Paykasa kartın kullanımında bireysel açıdan her hangi bir ayrım bulunmamaktadır. İhtiyaç duyan ve ön ödemeli sistemin avantajlarına sahip olmak isteyen herkes, paykasa kart alma ve kullanma hakkına sahiptir.

Paykasa Kartı Kullanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Paykasa kart almak isteyen herkes, yetkili temsilciler aracılığı ile kart sahibi olabilmektedir. Kartın satın alınmasında her hangi bir ayrım yapılmamak ile birlikte, esas olan uygulama kart bedellerinin yatırılması ve kartın aktif hale getirilmesidir. Eğer kart satın almaya karar vermiş iseniz, bir yetkili bayiye ulaşmalı ve tüm işlemlerinizi bu yetkili temsilciler üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Müşteri hizmetleri temsilcisi sizin ile irtibata geçecek ve kart bedelleri hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.
Bütçenize göre ya da ihtiyaçlarınıza göre hangi paykasa kartı almaya karar verir iseniz, o kart üzerinden hesaplamalar yapılacak ve sizlere göndermeniz gereken para bedeli iletilecektir. Müşteri temsilcisi tarafından sizlere bildirilen hesap numaralarına istenilen bedeli gönderdiğiniz anda kartınız oluşturulmaya başlanacaktır.

Paykasa Kartını Kim Kullanabilir Nasıl Satın Alınır

Ödemenizi banka havalesi ya da kredi kartı ile yapma şansınız bulunmaktadır. Tercih size kalmıştır. Her iki sistemde paykasa satın alımlarında, desteklenmekte olup, her iki seçeneğinde farklı işlem süreleri bulunmaktadır. İşlem sürelerinin belirlenmesinde önemli olan nokta, gönderilen paranın site hesabına geçmesidir. Havale işlemi ya da ödem işlemi gerçekleştiği andan itibaren en fazla 3 dakika içerisinde kartınız oluşturulmaktadır. Bazı ihtiyaç sahipleri tarafından kart oluşturma kelimesi yanlış anlaşılmakta ve ellerine gerçek bir kart geçeceği şeklinde düşünce meydana gelmektedir. Kartın oluşturulması demek, sizlere teslim edilecek olan pin kodunun saptanması anlamına gelmektedir. Sizlere sadece pin kodu teslim edilecektir. Gerçek bir kart gönderimi yapılmayacaktır. Tüm alış verişlerinizde teslim edilen pin kodu kullanılacak ve bu kod sizin harcama şifreniz olarak da görülecektir. 16 haneden meydana gelen bu kod, sizin paykasa kartınız olacaktır.

Verilen numaraları kaybetmemeniz ve başka bir kişi ile paylaşmamanız gerekmektedir. Kodların kullanımı son derece kolay olduğundan ikinci ya da üçüncü kişilerin eline geçtiği anda derhal harcama şansına sahip olacaktır.

Paykasa Kart Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Paykasa kart olarak gündeme gelen ve kullanıcı sayısı sürekli artan ön ödemeli sistem, online alış veriş mağazalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellik ile yurt dışında oldukça popüler olan paykasa kart, oldukça hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Yapılması gereken tek işlem alış verişin tamamlanması, ödeme aşamasına gelinmesi Bedel seçimi ve işlem onayının ardından ödeme işlemi anında gerçekleşecektir. Klasik banka sistemlerinin aksine, bir onay kodu ya da onay sms’i gibi uygulama paykasa kart sisteminde bulunmamaktadır ve pin kodunun doğru bir şekilde ilgili haneye girilmiş olmasıdır.. Harcama doğrudan yapılmakta ve süratli bir şekilde tamamlanmaktadır. Güvenli alış verişin yeni nesil temsilcisi ön ödemeli sistem olan paykasa kart olarak görülmektedir.

DİĞER HABERLER